Podejmując decyzję o budowie domu, inwestorzy stają przed dylematem, jaki wybrać projekt, aby nie tylko spełniał ich wszystkie wymogi – co do powierzchni użytkowej, ilości pomieszczeń czy stylu architektonicznego – ale również był możliwy do wykorzystania na posiadanej działce, bez konieczności czynienia w projekcie niezliczonej ilości zmian czy zamawiania projektu indywidualnego, ponieważ to zadanie kosztowne i czasochłonne.

Jak zatem pogodzić te wszystkie kwestie, aby w rezultacie cieszyć się przez długie lata wymarzonym domem? Rozwiązanie daje sprzedaż projektów typowych.

Projekty typowe czyli jakie?

Projekt typowy domu (projekt gotowy, katalogowy) został uprzednio przygotowany przez architektów, a następnie udostępniony do wielokrotnego zakupu. Gotowe projekty domów na sprzedaż zawierają sam projekt budynku, a po jego zakupie inwestorzy muszą skorzystać z usług uprawnionego projektanta, ponieważ potrzebna jest tzw. adaptacja projektu do działki czyli do lokalnych warunków gruntowych, miejscowego prawa, a także wykona pod naszą działkę projekt jej zagospodarowania. Warto zatem mieć na uwadze, że do ceny samego projektu gotowego, dojdzie jeszcze koszt takiej adaptacji, który nie jest uwzględniony w gotowym projekcie.

Kiedy i dlaczego warto wybrać typowy projekt domu?

Wybierając typowe projekty domów na sprzedaż trzeba pamiętać, że dom z takiego projektu nie będzie unikalny i jedyny w swoim rodzaju, co dla niektórych inwestorów, szczególnie tych z bardziej zasobnym portfelem, może mieć duże znaczenie. Jeśli ta kwestia nie stanowi jednak problemu, wówczas fakt, że miała miejsce sprzedaż projektów domów typowych i już ktoś budował dom z wybranego projektu staje się zdecydowaną zaletą. Możemy bowiem po nazwie projektu odnaleźć np. dzienniki budowy z fotorelacjami czy wypowiedzi na forach zrzeszających osoby budujące swój dom, na temat ewentualnych trudności, niuansów w projekcie, odnośnie kwestii, na które koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę. Co więcej, może się okazać, że ktoś przed nami taki dom budował w naszej okolicy, a zatem realne staje się ewentualne zapoznanie z rzeczywistym budynkiem „na żywo”.

Typowy projekt domu będzie też dobrym rozwiązaniem pod względem finansowym, nawet po uwzględnieniu kosztów adaptacji oraz ewentualnych zmian w projekcie, ponieważ jest zdecydowanie mniej kosztowny od projektu indywidualnego, a także jest dostępny „od ręki”, a to pozwala na szybsze rozpoczęcie budowy. Projekt domu na sprzedaż z katalogu ma jeszcze tę zaletę, że daje wiele rozwiązań – zanim dokonamy wyboru, możemy przyjrzeć się różnym wariantom, wybrać typy domów, które nam się podobają, a także które są zgodne z założeniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli taki w naszej gminie nie powstał – z ogólnymi warunkami zabudowy obowiązującymi na danym terenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z katalogu?

W pierwszej kolejności, nie warto decydować się na projekty domów na sprzedaż pod wpływem emocji, tylko po zobaczeniu zewnętrznej bryły budynku, bo może się tak zdarzyć, że dom, który ujął nas swoim wyglądem, będzie dla nas zupełnie nieodpowiedni pod względem funkcjonalnym. Ważna jest tu ilość pomieszczeń, np. sypialni, typ kuchni (otwarta czy osobna), usytuowanie poszczególnych pokoi, czy chociażby powierzchnia, jaką zajmują ciągi komunikacyjne. Zatem pierwszym krokiem przystępując do wyboru projektu domu jest ustalenie, jaki typ budynku można postawić na danym terenie, a następnie jako krok drugi warto przeprowadzić „burzę mózgów” z domownikami i określić, jakie są potrzeby funkcjonalne wszystkich przyszłych mieszkańców. Warto również wziąć pod uwagę, czy często nocuje u nas rodzina czy znajomi, bo wówczas warto rozważyć posiadanie dodatkowego pokoju gościnnego. Jeśli posiadamy więcej niż jeden samochód, zastanówmy się także czy nie wybrać projektu z dwoma garażami, czy też wystarczy nam postawienie niezależnej wiaty. Podsumowując, należy zawsze przeanalizować naszą indywidualną sytuację i kierować się zdrowym rozsądkiem wybierając projekt typowy.