W garażu trzymamy nie tylko auto czy motocykl, ale też wiele innych cennych rzeczy (elektronarzędzia, wózki dziecięce, sprzęt sportowy etc.). Dlatego też tak ważne jest, by wybrane rodzaje bram garażowych dobrze zabezpieczały wspomniane wnętrze przed możliwością dostania się do niego złodziei, a właścicielowi pozwalały na łatwe wprowadzanie i wyprowadzanie pojazdów czy wnoszenie innych rzeczy. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania to brama do garażu segmentowa oraz ta rolowana.Którą z nich wybrać? Jakie cechy powinny być dla nas kluczowe w momencie podejmowania decyzji zakupowej?

Brama segmentowa garażowa a rolowana

Pierwszy ze wspomnianych typów – segmentowe bramy do garażu – są wygodne w codziennym użytkowaniu, można je kupić w wielu różnych wzorach, a ich cena jest stosunkowo niska. Jeśli chodzi o sposób montażu, odbywa się on zawsze wewnątrz pomieszczenia. Jako, że nie zajmują wiele miejsca, będą idealne do wszystkich tych garażów przed którymi nie mamy zbyt dużo wolnej przestrzeni.

Co jeszcze warto wiedzieć jeśli chodzi o bramy garażowe segmentowe? Na pewno to, że występują one w wersji bocznej oraz górnej, przy czym ta druga jest o wiele bardziej popularna. Inne plusy omawianych rozwiązań to świetna termoizolacyjność, możliwość zintegrowania systemu automatycznego otwierania oraz szeroki wybór wzorniczy.

Nieco inne są bramy garażowe rolowane, które przez niektórych bywają określane jako bramy garażowe roletowe. Zarówno je, jak i modele wspominane wyżej, oferowane są między innymi przez marki Nitus Bramy i bramy garażowe Turek. Jakie zalety ten i inni producenci nadali produktom rolowanym? One również są oszczędne jeśli chodzi o ilość zajmowanego miejsca – pancerz jest tu nawijany na napędowy wał. Co ważne, rolowana brama do garażu może być zainstalowana tak na zewnątrz, jak i wewnątrz przestrzeni garażowej.

Takie rozwiązanie sporo waży, dlatego jest ono uzupełniane o elektryczny napęd pozwalający na otworzenie wjazdu za pomocą pilota. Należy jednak pamiętać, że czasem dochodzi do przerwania zasilania. Ważne jest więc, by nasza brama rolowana garażowa posiadała awaryjny system otwierania na korbkę. Niemniej istotna jest też dedykowana blokada, która uniemożliwi podważenie zapory wejściowej przez osoby niepowołane.

Jeśli chodzi o ilość wzorów i kolorów, wybór jest tu o wiele mniejszy niż przy wersjach segmentowych. Jeśli chodzi o kolorystykę, bramy garażowe rolowane z napędem elektrycznym oferowane są przede wszystkim z obudowami brązowymi, antracytowymi i białymi. Nieco większe pole do wyboru mamy jeśli chodzi o ich profile. Tu dostępne są między innymi wersje jasnoszare, srebrne, zielone, purpurowe, białe, beżowe czy te mające strukturę dębu czy teaku.

Pamiętajmy, że powyższe produkty (zarówno te segmentowe, jak i rolowane) to w większości bramy garażowe na zamówienie. Łatwo więc dopasujemy je do swoich potrzeb, a specjalista z firmy produkującej te nowoczesne rozwiązania dokładnie doradzi nam to, co powinniśmy wybrać.