Wystrój okien jest ważnym elementem wyglądu całego wnętrza domu czy mieszkania, pełniącym przy tym również funkcje użytkowe. Na jakie zatem rozwiązanie się zdecydować, szczególnie jeśli nie jesteśmy miłośnikami firanek i zasłon, ale chcemy mieć w oknach tkaninę? Podpowiadamy – roletki lub żaluzje materiałowe.

Czy żaluzje są nadal modne?

Oczywiście! I chociaż jako pierwsze, jeszcze przed roletami, pojawiły się na rynku jako alternatywa dla zasłon, nadal mają grono swoich zwolenników, szczególnie innowacyjne, nowoczesne rozwiązania, które nadają wnętrzu urody, jednocześnie chroniąc domowników przed promieniami słonecznymi czy wścibskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Hitem stały się żaluzje materiałowe i nie mówimy tu o tzw. verticalach czyli żaluzjach materiałowych pionowych, które zyskały popularność w latach 90-tych, a obecnie rzadko są wykorzystywane do dekoracji okien w lokalach prywatnych – są raczej domeną biur i innych budynków użytkowych, zwłaszcza tych z dużą powierzchnią okien. Prezentują się z pewnością schludnie, ale nadają wnętrzu bardziej oficjalny charakter. Za to piękne i przytulne wnętrze można stworzyć zakładając na okna materiałowe żaluzje poziome, które są coraz popularniejszym, oryginalnym rozwiązaniem do prywatnych wnętrz.

A może jednak roleta?

Roleta to poza zasłonami najbardziej popularne rozwiązanie służące nie tylko dekoracji okna, ale przede wszystkim spełniające funkcje użytkowe. Producenci oferują różne typy rolet – rzymskie, austriackie, z termoizolacją, o różnym stopniu zaciemnienia z całkowitym włącznie. Do tego dochodzi zróżnicowany sposób montażu – inwazyjny, gdy mocujemy rolety do ramy okna czy ściany/sufitu, a także bezinwazyjny, zawieszając je na specjalnych zaczepach na okiennej ramie. Rolety mogą posiadać również prowadnice, które zapewniają doskonałe dopasowanie do okna, jednak często wybieranym rozwiązaniem są mini roletki materiałowe wiszące. Ich przewagą nad innymi roletami jest szybka dostępność, bo można je kupić w gotowych wymiarach, bez zamawiania rozwiązań indywidualnych, które są bardziej kosztowne i wymagają oczekiwania na realizację projektu. Jeśli chodzi o roletki materiałowe ceny są przystępniejsze.

Co zatem wybrać?

Żaluzje okienne wewnętrzne materiałowe są łatwe w montażu i obsłudze. Mają też tę przewagę nad pełnymi roletami, że można nimi całkowicie zasłonić okno, jednocześnie zachowując efekt przyjemnego rozpraszania światła słonecznego, co czyni wnętrze bardzo przytulnym. Zakres przepuszczalności zależy tu w głównej mierze od właściwości materiału, z którego zostały wykonane – koloru, faktury czy grubości tkaniny. Zatem nie można im odmówić elegancji, klimatu i niepowtarzalnego charakteru. Ich wadą może być jednak cena, zazwyczaj wyższa niż w przypadku najpopularniejszych, wolno wiszących roletek mini.

Materiałowe roletki sprawdzą się natomiast w niemal każdym wnętrzu, szczególnie tam, gdzie chcemy je izolować od operacji promieni słonecznych czy całkowicie zaciemnić wnętrze by chronić się przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz. W dodatku roletki materiałowe w wariancie mini można kupić od ręki, występują w wersji wolnowiszącej, nie wymagają najczęściej inwazyjnego montażu, a dostępne są w wielu różnych kolorach – zarówno w opcjach gładkich, jak i drukowanych.

Zatem nie można powiedzieć, że któreś z zaproponowanych rozwiązań jest lepsze czy gorsze – zastosowanie danego wariantu zależy bowiem od tego, jakie są nasze potrzeby w związku z montażem dekoracji okiennej, jakim dysponujemy budżetem i czy wolimy podejście klasyczne, czy też jesteśmy otwarci na innowacje.