Drzwi zewnętrznych nie można kupować spontanicznie. Argument „bo ładnie wyglądają i na pewno będą się ładnie prezentować, bo akurat była promocja w sklepie” może być argumentem kolejnym zaraz po ustaleniu czy szukamy drzwi do domu czy do mieszkania, jaką rolę oprócz ograniczonego dostępu mają pełnić (przeciwpożarowa, antywłamaniowa), jaką powinny posiadać konstrukcję, na którą stronę się otwierać i wreszcie, co istotne w obecnej sytuacji na rynku energii, jakie powinny posiadać parametry izolacyjne.

Dobra izolacja cieplna, czyli jaka?

Zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku to jedna z ważniejszych ról drzwi. By ograniczyć straty energii i tym samym zmniejszyć jej zapotrzebowanie na ogrzanie domu i koszty utrzymania obiektu, konieczne jest zainstalowanie drzwi o dobrej izolacji cieplnej.

Drzwi, które skutecznie chronią przed utratą ciepła to drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła (parametr ten informuje nas o tym, ile ciepła tracimy przez metr kwadratowy powierzchni w przeciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz będzie o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu). Jaki powinien być ten współczynnik? Tu z pomocą przychodzi prawo. Przepisy prawne obowiązujące od 2021 r. mówią, że „dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych wynosi maksymalnie 1,3 W/(m2*K)”.  Producenci energooszczędnych drzwi poszli jednak dalej – istnieją już modele o jeszcze lepszej izolacyjności termicznej – o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 1,0 W/(m2*K), np.  drzwi do domów pasywnych ze współczynnikiem przenikania ciepła 0,8 W/(m2*K). Same skrzydło to nie wszystko – dobrą izolację termiczną uzyskamy dzięki prawidłowemu montażowi i uszczelnieniu drzwi.

Ile kosztują drzwi z niskim współczynnikiem przenikania ciepła?

Ze względu na trudność wykonania takiego skrzydła oraz większą ilość wykorzystanych materiałów termoizolacyjnych nie jest to mały wydatek. Czy warto go ponieść? Zdecydowanie tak. Po pierwsze, by zatrzymać ciepło, które coraz więcej kosztuje. Po drugie – takie drzwi są drzwiami o wysokiej jakości, zatem posłużą przez długie lata, nie jest to jednorazowy wydatek.

Zatem teraz, gdy już wiemy, które drzwi skutecznie ochronią nasze pomieszczenia przed wyziębieniem, można się zastanawiać nad ich wyglądem i szukać korzystnej oferty. Bo wybór jest niemały.