Dywan to tkanina szczególnie narażona na zabrudzenia. Kiedy pojawiają się na nim zasunięte plamy, wtarty brud przesłania i kolory i wzory, dywan przestaje być ozdobą domu. Czas na przywrócenie mu świetnego wyglądu, czas na pranie.

Są dwie szkoły dotyczące prania dywanów – jeden mówi o tym, że do prania dywanów należy używać środków chemicznych, drugi, że w trosce o środowisko, warto zastosować domowe środki lub preparaty zawierające naturalne składniki.

Środki chemiczne

Zwolennicy środków chemicznych za ich największą zaletę podają szybkie efekty, skuteczne działanie przy minimalnym nakładzie pracy. Wybór profesjonalnych środków chemicznych do prania dywanów jest niemały- są preparaty w postaci pianek, płynów, mleczek, proszków. Dobranie preparatu do rodzaju posiadanego dywanu nie stanowi problemu. Wielu producentów zaleca przed praniem zasadniczym sprawdzenie działania środka na niewidocznym fragmencie tkaniny.

Środki domowe

Woda z detergentem, ocet, sól, soda oczyszczona – to najczęściej stosowane środki do usuwania zabrudzeń z dywanów oraz z tapicerki meblowej. Ich zaletą jest dostępność (prawie każdy w domu ma je pod ręką), niski koszt, bezpieczne użycie.

Która szkoła jest lepsza?

Ponieważ los planety nie powinien być nam obojętny, stosowane do prania dywanów środki powinny być przyjazne dla środowiska. Agresywne i niebezpieczne w użyciu środki, powinny odejść do lamusa. Wbrew obiegowej opinii ekologiczne preparaty nie są mniej skuteczne – ich producenci dbają o to, by tworzące formułę składniki w sposób efektywny usunęły zabrudzenia, nie niszczyły tkaniny, nie wpływały ujemnie na zdrowie człowieka.

Z tych i innych względów, wartym rozważenia jest wzięcie do domu firmy wykonującej profesjonalne pranie dywanów. Wtedy jesteśmy pewni, że używane środki są bezpieczne i atestowane, a doświadczenie w czyszczeniu sprawia, że efekty są przeważnie znacznie lepsze od tych, które osiągamy samemu.

Na zabrudzenia dywanów nie ma rady – niezależnie od tego, gdzie dywan leży, w przedpokoju czy w sypialni, wcześniej czy później zabrudzenia się pojawią. Cały sekret w tym, by dywan utrzymać w świetnym wyglądzie, tkwi w szybkim usuwaniu plam. Im szybciej pozbędziemy się plam, okruchów, sierści i innych rodzajów zabrudzeń, tym czynności czyszczące będą trwały krócej, nie będą wymagały dużego nakładu siły ani użycia agresywnej chemii.